V Zlot Briardplanet 8-10 czerwiec 2018, Turawa

Tematem V Zlotu będzie przywołanie, aport oraz mantrailing dla chętnych. Zajęcia poprowadzi Krzysztof Gostyński

 

 

PRZYWOŁANIE – ważna umiejętność i problematyczna komenda.
Zajęcia teoretyczno-praktyczne

Przywołanie to jedna z najważniejszych umiejętności w teamie pies-człowiek; czworonogom daje możliwość realizowania tego co kochają najbardziej, czyli swobodę biegania, eksplorowania, węszenia, a nam narzędzie zapewniające im bezpieczeństwo. Każdy z nas chciałby mieć pewność, że zwolniony ze smyczy pies będzie wracał na sygnał przywołujący, że nie pogna za dziką zwierzyną, nie wpadnie pod samochód, nie pobiegnie za każdym dostrzeżonym psem, czy człowiekiem. Czy jest to możliwe? Czy wyuczona, zgeneralizowana komenda DO MNIE, lub inna jest zawsze skuteczna? Co warunkuje, że psy chcą do nas wracać lub przeciwnie zrobią wszystko żeby zrealizować swój plan. Zajrzymy w zakamarki psiego widzenia świata, które są silnym utrudnieniem w powrocie do człowieka. Jak sobie z tym radzić? Czy zbudowanie dobrej relacji z psem może nam pomóc w przywołaniu, przy silnych rozproszeniach? Czy nasza ciągła kontrola, notoryczne nawoływanie pomaga, czy odwrotnie psuje i jak to się ma do stosowania samokontroli przez psy. Dowiemy się jak być atrakcyjnym dla psa podczas spacerów gdy mogą swobodnie biegać, ale też jakie czynniki w nas samych utrudniają respektowanie przywołania i jakie popełniamy najczęstsze błędy. Poznamy podstawy nauki przywołania z podnoszeniem stopnia trudności. Zastanowimy się nad krytycznymi przypadkami, gdy zachowania instynktowne jak pogoń za zwierzyną, podążanie tropem, potrzeba prokreacji, agresja łowcza skutecznie utrudniają przywołanie. Jak sobie z tym radzić? Zajęcia są kierowane do wszystkich właścicieli, którzy chcą się nauczyć, a także poprawić oraz zrozumieć zasady przywołania. Jak je umiejętnie wprowadzać w życie, aby nam się lepiej funkcjonowało z psem!
• "Czym skorupka za młodu nasiąknie"- podążanie za człowiekiem i przywołanie we wczesnym szczenięctwie.
• "Masz mnie słuchać" - relacje z przewodnikiem i najczęściej popełniane błędy związane z przywołaniem.
• "Ach te zapachy"- czyli co najczęściej utrudnia przywołanie i jak sobie z tym radzić
• "Patrz gdzie jestem" - kontrola i samokontrola ważnym elementem przywołania.
• "Do mnie, czy gwizdek" - komendy i sygnały przywołujące, metody ich nauki
• "Sarna na horyzoncie"- krytyczne sytuacje w przywołaniu.
• "Wracaj z tym aportem" - przywołanie w sporcie, myślistwie i treningu
• "Co dostaniesz jak mnie złapiesz" - zabawy poprawiające przywołanie i tempo powrotu.

 APORTOWANIE
• Skąd się wzięło to APORTOWANIE? - Wykorzystanie schematu zachowań łowczych z łańcucha łowieckiego.
• Właściwe budowanie relacji, wychowanie i współpraca z człowiekiem, jako ważny element w aktywności i zabawie przedmiotami.
• Szczenię -zabawy i ćwiczenia rozbudzające i wprowadzające do aktywności aporterskiej
• Preferowane oraz niepożądane zachowania psa podczas pracy na aportach
• Problemy z podjęciem aportu- próby rozwiązania
• Najczęściej popełniane błędy w zabawie aportem przez przewodnika, opiekuna
• Wykorzystanie, aportowania w sporcie dla różnych ras - PT-I,PT-II OBI -0, OBI-1
• Wykorzystanie umiejętności noszenia czy aportowania przedmiotów na co dzień.

MANTRAILING
- jak przygotować psa do wprowadzenia na stożek zapachowy, jak położyć zapach, ścieżkę tropową, jak operować linką tropową, jak "czytać" pracę psa na śladzie i go umiejętnie wspierać.
Warunki atmosferyczne i ich wpływ na pracę węchową. Dojście do pozoranta, nagrody i zakończenie tropienia.

 
Prowadzący warsztaty :
 Krzysztof Gostyński - miłośnik psów i aktywnego spędzania z nimi czasu, pasjonat sportów dla retrieverów.
Z wykształcenia pedagog, instruktor teatralny. Od 2009 roku instruktor szkolenia psów. Asystent wystawowy i pracy psów przy ZKwP.
Od 1997 r przewodnik swojego pierwszego labradora o imieniu Ofir Bard z Krywaldowej Koliby. Hodowca rasy labrador retriever pod przydomkiem z Borowskich Stawów FCI od 2002 r. Aktualnie opiekun 5 labradorów w różnym wieku.
Aktywny uczestnik konkursów dla retrieverów, a także zdający ze swoimi psami egzaminy w OBI.
Od 2011 roku biorący udział w Zawodach Retrieverów na Dummy i w Konkursach Pracy Retrieverów, oraz w Working Testach (WT) dla retrieverów, wraz z pojawieniem się tej dyscypliny w Polsce czyli od 2013 roku. Obecnie startujący z 4-letnią labradorką ze swojej hodowli (Zulana Rewa z Borowskich Stawów) w WT w Polsce oraz za granicą.
Uczestnik wielu kursów, seminariów i warsztatów. Do najistotniejszych zalicza: 100 -godzinny kurs instruktorski u szwedzkiej trenerki Inki Sjosten, seminaria prowadzone przez behawiorystów, szkoleniowców, weterynarzy, etologów takich jak : Ian Dunbar, Alexa Capra, Raili Halme, Amber Batson, Ray Coppinger; a w tematyce typowo związanej z retrieverami i aportem warsztaty i treningi prowadzone przez : Martin Incedi (CZ), Stefano Martinoli (IT), Kokeny Rita (HU), Karel van Loo (NL), Ronnie Farrelly (IRL), Marco Martini (IT) i inni.
Prowadzący zajęcia grupowe i indywidualne dla właścicieli z psami pod kątem współpracy, komunikacji, posłuszeństwa, a przede wszystkim pracy aporterskiej. Inną formą aktywności psów, którą preferuje i uznaje za jedną z najbardziej naturalnych jest mantrailing, czyli tropienie użytkowe. W swoim podejściu do psa, do jego procesu uczenia się, preferuje metody NIE awersyjne, uwzględniające jednostkowy charakter psa i jego możliwości.

Gostynski

 

Gostynski2

 

Gostyński3

 

Gostynski5

 

 

Ilość miejsc ogranniczona. Serdecznie zapraszamy !