Choroby inne

ROLA W ORGANIZMIE I MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA
W MEDYCYNIE WETERYNARYJNEJ

Wszyscy pragniemy, aby nasz pies był zawsze młody i sprawny fizycznie. Gdy nasz przyjaciel traci siły z powodu wieku albo choroby, szukamy wtedy pomocy u zaufanego lekarza weterynarii. Lekarz zleca badania diagnostyczne, na podstawie których stawia odpowiednią diagnozę i proponuje różne formy leczenia. Może to być leczenie zachowawcze, chirurgiczne lub najnowsze terapie z dziedziny medycyny regeneracyjnej. Medycyna regeneracyjna może stanowić samodzielną formę leczenia lub być stosowana jako leczenie wspomagające.

Rozpoznawanie bólu u psa.
Wielu z nas ma psy od lat, często od wczesnego dzieciństwa. Może to być jeden ukochany pies lub cała sfora, często złożona z psów różnych ras i w różnym wieku. Wydaje się więc, że skoro przebywamy z psami na co dzień, powinniśmy je świetnie rozumieć, wiedzieć, co wyrażają ich zachowania, o czym mogą świadczyć zmiany ich nawyków. Często jednak jest inaczej. Nie umiemy rozpoznać sygnałów, jakie psy nam wysyłają, w tym zachowań świadczących o bólu przez nie odczuwanym. Bagatelizujemy lub źle interpretujemy objawy choroby.

Ropomacicze jest jedną z najcięższych, a zarazem najbardziej podstępnych chorób dotyczących układu rodnego samicy. Ta z pozoru prosta choroba, czasami trudna do rozpoznania ze względu na jej niespecyficzne objawy, w wyniku powikłań wielonarządowych nadal zbiera śmiertelne żniwo.
Ropomacicze jest to jedna z chorób wchodzących w skład tzw. zespołu endometritis-pyometra. Są to 3 płynnie przechodzące w siebie schorzenia:
-przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy;
-torbielowaty rozrost gruczołów błony śluzowej macicy;
-ropomacicze

kleszcze

Babeszjoza

Do najgroźniejszych przenoszonych przez kleszcze organizmów zalicza się pierwotniaki Babesia spp. (w Europie endemicznie występuje B. canis), będące przyczyną groźnej dla życia choroby jaką jest babeszjoza – piroplazmoza. Niebezpieczeństwo z nią związane polega na tym iż – podobnie jak obecność samego kleszcza na skórze psa – niełatwo ją prawidłowo i na czas zdiagnozować.

Bardzo niebezpieczna, zagrazająca życiu jednostka chorobowa wystepująca u psa. jedynym ratunkiem jest natychmiastowe rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, nie później niż po 4-6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

Objawy to:
- nagłe powiększenie jamy brzusznej, szczególnie z lewej strony
- dyszenie
- ślinienie
-ogólny niepokój
- niechęć do poruszania się
- osłabienie, występujące nagle
- odruch wymiotny bez treści
- odbijanie, gazy

rozszczep podniebieniaRozszczepy wargi i podniebienia są jednymi z częściej występujących wad wrodzonych u szczeniąt. śzczególnie predysponowane do takiej wady są psy brachycefaliczne (krótkokufe), takie jak buldogi, boston teriery, pekińczyki, niemniej jednak notowano wadę również u wielu innych ras. Rozszczepy podniebienia powstają w życiu zarodkowo-płodowym i są spowodowane brakiem zrostu struktur anatomicznych (wyniosłości nosowych i szczękowych) biorących udział w formowaniu twarzy i jamy ustnej. Rozszczepy powstają zwykle między 25 a 28 dniem rozwoju wewnątrzmacicznego. Noworodki obarczone wadą nie mogą skutecznie ssać i giną z niedożywienia w czasie kilku dni, o ile nie są karmione sztucznie przez sondę.